Autentyczność produktu jest alfą i omegą dla posiadaczy Saabow.


Dział badan rynkowych Saab AB włożył dużo pracy w zidentyfikowanie typowego nabywcy/posiadacza Saaba. Badania koordynował Magnus Hansson, szef działu produktów globalnych.

Badania wskazują, ze typowy Saabista  to człowiek zainteresowany rozwojem i zmianami społecznymi. Autentyczność i rozpoznawalność marki jest podstawowym czynnikiem przy wyborze produktu. Daje  się to na przykład zauważyć w ocenie nowego Saaba 9-5, kiedy mówi się o designie   jako „szwedzkim”  i krytykuje niektóre rozwiązania wnętrza jako niewystarczająco prawdziwe i zadowalające.

Saabista jest mniej konserwatywny aniżeli właściciel Mercedesa i ma mniejsza potrzebę imponowania aniżeli właściciel  BMW czy Audi.

Nabywców marek samochodowych definiują zarobki oraz prezentowane wartości. Im wyższe zarobki, tym  wyższy stopień emocjonalnej wartości produktu odgrywa decydująca  role przy wyborze marki.

Klienci Mercedesa należą do grupy silnej ekonomicznie  o tradycyjnych wartościach. Są konserwatywnymi tradycjonalistami. Rzeczy maja być takimi, jakimi były zawsze.

Klienci BMW  to  grupa ludzi  awansujących socjalnie. Ludzie, którzy chce pokazać, ze posiadają „dobry- w znaczeniu drogi ” samochody „.Poprzez markę chcą podkreślić, ze nie należą do grupy, z jakiej pochodzą.  Awansowali poprzez wykształcenie i prace.

W badaniach typowy Saabista to czlowiek o liberalnych ekonomicznych poglądach.  Bardzo porządne zarobki, zdecydowanie bardziej pozytywne poglądy społeczne i bardziej otwarty na nowości techniczne  aniżeli posiadacz Mercedesa.  Saabista nie czuje potrzeby pokazywania, ze posiada luksusowy samochód.  W tej grupie są tez posiadacze Volvo i Audi  lecz właściciele Audi przesuwają się w stronę „awansujących społecznie” , czyli bardziej w kierunku BMW.

Oczywiście cechy zdefiniowane w badaniu nie  są  typowe dla grupy właścicieli jako całości lecz wymienione cechy dominują w grupie    na tyle mocno, ze można mówić o cechach charakterystycznych.

Grupa Saabistow -podobnie jak grupa związana z Apple – odczuwa silną  potrzebę  autentyczności produktu i dlatego tak mocno i negatywnie reagowała na wprowadzone przez GM ujednolicenie produktów. Zaowocowało to spadkiem sprzedaży. Jeśli obecnie niezależny Saab wróci do korzeni, będzie kultywował oryginalność i prawdziwość marki, będzie miał wszelkie  dane na powodzenie. Saab nie potrzebuje sprzedawać milionów   samochodowa, lecz wystarczy te założone w planie przedsięwzięcia 125.000 rocznie, aby istniał i się rozwijał.   Ku radości Saabistow.

/Tekst na bazie  kilku artykułów z prasy szwedzkiej i światowej. /

Saab Up

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. No popatrzcie to chyba robili tę ankietę na podstawie mnie. A nie pamiętam żebym na jakąś odpowiadał…

    Czyli że saabistą jestem i basta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: