Najnowsza historia Saaba, czesc pierwsza


Wszystko, co poniżej o najnowszej historii SAAB-a , było już wcześniej znane uważnie śledzącym – wymienię w kolejności :

1.  w najtrudniejszym okresie  walki o uratowanie Saaba – prowadzone przez mnie watki na forum klubu Saaba

2.później moje wpisy na Facebooku klubu Saaba. Tez starałem się dostarczać najświeższe i najbardziej aktualne wiadomości o Jedynej Słusznej Marce 😀

3. wreszcie – na SAAB.logu.

Jednak dla „potomności” przytaczam materiały prasowe Saaba, czesc pierwsza.

______________________

Najnowsza historia Saaba


Za kierownicą firmy Saab znowu siedzą Europejczycy! 26 stycznia 2010 roku nowym właścicielem szwedzkiej marki Saab została holenderska firma Spyker Cars N.V., producent luksusowych samochodów sportowych. Nieprzeciętne auta o indywidualnym charakterze, ponadczasowej stylizacji i spektakularnych parametrach aerodynamicznych, będące wizytówką tych dwóch marek o lotniczych korzeniach, powstają teraz w ramach nowego koncernu – Saab Spyker Automobiles N.V.

26 stycznia 2010 roku nowym właścicielem szwedzkiej marki Saab została europejska firma Spyker Cars N.V., producent luksusowych samochodów sportowych. Wielomiesięczne, wyjątkowo trudne negocjacje biznesowe, zakończyły się spektakularnym sukcesem. Co fascynujące, Saab zawdzięcza go w dużym stopniu także determinacji tysięcy miłośników i właścicieli Saabów, którzy na całym świecie organizowali specjalne konwoje i akcje poparcia pod hasłem Save Saab (Ratujmy Saaba). Niespotykana solidarność oraz presja osób związanych z marką sprawiła, że dotychczasowy właściciel, General Motors, wycofał się z realizacji strategii likwidacji Saaba i zdecydował się na jego sprzedaż. Podczas telekonferencji, tuż po historycznej transakcji, Zarząd nowego Saaba wielokrotnie dziękował za wsparcie i podkreślał wyjątkową lojalność właścicieli Saabów w tych trudnych czasach. To właśnie dzięki ludziom bezinteresownie oddanym marce Saab wkracza teraz w nową erę!

Fakty i liczby

Umowa sprzedaży Saaba przyniosła szczęśliwy finał wyczerpującej batalii o ocalenie tej rdzennie skandynawskiej marki.

General Motors już od dłuższego czasu borykało się z poważnymi kłopotami finansowymi, a nadzieje na dotacje od rządu Szwecji okazały się płonne. W lutym 2009 roku władze szwedzkiej spółki wystąpiły o ochronę przed wierzycielami i rozpoczęły procedurę reorganizacji prowadzącą do oddzielenia się od amerykańskiego właściciela. W konsekwencji, GM wystawiło firmę na sprzedaż. Choć w ciągu kilku miesięcy swoje oferty złożyło kilka światowych koncernów (m.in Koenigsegg – szwedzki producent ekskluzywnych samochodów sportowych), żadnej z transakcji nie udało się sfinalizować. Wreszcie, pod koniec roku na scenę wkroczył Spyker Cars. Jego pierwszą ofertę jednak odrzucono. Dopiero druga, złożona 21 grudnia 2009 roku, doprowadziła do zakupu, sformalizowanego ostatecznie 26 stycznia 2010. „To doskonała wiadomość dla pracowników, dealerów i poddostawców Saaba, ale także dla milionów użytkowników i miłośników tej marki oraz dla nas” – swojego zadowolenia nie krył nawet John Smith, wiceprezydent General Motors.

Na mocy porozumienia Spyker Cars N.V. odkupił od General Motors 99% akcji Saaba za kwotę 74 mln dolarów. Rada nadzorcza Saab Automobile AB zadecydowała o przyjęciu nowej nazwy koncernu: Saab Spyker Automobiles N.V. Obie firmy, jako siostrzane, mają funkcjonować niezależnie pod auspicjami macierzystej Spyker Cars N.V. notowanej na amsterdamskiej giełdzie Euronext (symbol SPYKR). W wyniku przejęcia Spyker Cars nabył prawa do całości firmy, wszystkich patentów i całej technologii Saaba. Produkcja samochodów odbywać się będzie w jednych z najnowocześniejszych na świecie zakładów w Trollhättan, w Szwecji. Jedynym wyjątkiem będzie model 9-4X, którego produkcja ma ruszyć już wkrótce w Meksyku.

Saab zawarł porozumienie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, na mocy którego uzyskał kredyt w wysokości 400 mln euro, którego gwarantem jest rząd Szwecji.

Za Spyker Cars N.V. stoi potężny kapitał – główny inwestor to Mubadala Development Company, którego właścicielem jest rząd Abu Dhabi. Wszystko wskazuje więc na to, że o przyszłość finansowa obu marek jest zabezpieczona.

c.d.n

Saab Up

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: